شنبه 03 شهریور 1400 -  2021-09-25

اولین مرجع خبری پاقلات

کد خبر: 180
تاریخ انتشار: 1400/05/17 11:08

کارآفرینی جوان اشکنانی

گام‌هایی که از صفر آغاز شد و به فرجامی نیک رسیدجوان اشکنای که از محرومیت و با تلاش و پشتکار، کسب و کار خود را در زمینه کابینت‌سازی رونق بخشیده، از جوانان می‌خواهد که منتظر معرفی کار دفتری و پشت میز نشینی نمانند و مهارت‌آموزی را شروع کنند.
به بزرگترین سالن تولید کابینت و رنگ کوره ای منطقه اشکنان در شهرستان لامرد، سری می زنم. به نظر می آید صاحب این کارگاه باید صاحب یک ارث پدری بوده باشد.
پرس و جو می کنم تا صاحب این سالن تولیدی و دستگاه های ریز و درشت را پیدا کنم و با او به صحبت می نشینم.

خیلی ساده خود را معرفی میکند: من عباس فتوحی، ساکن بخش اشکنان واقع در شهرستان لامرد  هستم، متولد 1360 و تحصیلاتم دیپلم تجربی است.

ظاهری ساده دارد و لاغر اندام است. با تعلل از مقدار ارث پدری که به او رسیده می پرسم و اینکه احساس فرد پولداری که این سرمایه و کارگاه را دارد چگونه است!

عباس با لبخند می گوید: نابرده رنج، گنج میسر نمی شود      مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد...

قدم‌های مصممی که سست نشد

وی ادامه می دهد: 22 ساله بودم و تازه از سربازی برگشته بودم، با خانواده ای ۹ نفری که بار مسئولیت آن روی دوش من بود و تنها درآمدی که داشتیم یارانه ای بود که ماهیانه به ما میدادند و کمک هزینه اندکی هم از کمیته امداد امام خمینی ره دریافت می کردیم.

این جوان لامردی بیان می کند: باید فکری می کردم؛ خانواده شلوغ من و وضعیت مالی نامناسبی که داشتم، باعث شد انگیزه بیشتری برای تلاش و موفقیت داشته باشم.

عباس اظهار می کند: با افراد مختلفی مشورت کردم و بالاخره در کارگاه کابینت سازی ‌کوچکی که در محله خودمان بود مشغول کار و یادگیری مهارت های مختلف این شغل شدم.

وی استادکار خود را فردی دلسوز و مهربان معرفی کرده و اضافه می کند: استادکارم همه فوت و فن کار را به من یاد می داد و چندین مرتبه از او خواستم که کارش را توسعه دهد تا کارگاه را با امکانات روز تجهیز کند اما او اهل ریسک نبود و میگفت همین کارگاه کوچک برای سیر کردن شکم زن و بچه هایم کافی است اما من فکرهای بزرگی در سر می پروراندم.

این جوان کارآفرین بیان می کند: به کمیته امداد منطقه مراجعه کردم و تقاضای وام خوداشتغالی نمودم و خوشبختانه با کمک و مساعدت بی دریغ دوستان در کمیته امداد توانستم این وام را به مبلغ ۱۰میلیون تومان دریافت کنم که با همان مبلغ محل مناسبی تهیه کردم.

وی ادامه می دهد: ابزار و وسایل مورد نیاز کابینت کاری را خریدم تا کار جدی و شبانه روزی خودم را شروع کنم همچنین چند شاگرد گرفتم و آرام آرام کار را توسعه دادم.

عباس روند کار خود را این گونه شرح می دهد: از کابینت فلزی به ام دی اف و کارهای جدید و فانتزی تر رسیدم و به لطف خدا در حال حاضر بیشتر از ۱۰ نفر در کارگاه من مشغول به کار هستند و تنها کارگاه تخصصی رنگ منطقه را دارم.

جوانان منتظر مشاغل دفتری و پشت میز نشینی نمانند

وی می افزاید: در این مدت استادکارهای زیادی را آموزش داده ام و آنها هم برای خودشان کسب کار راه انداخته اند همچنین همه این موفقیت ها را مدیون مساعدت و کمک اعضای دلسوز کمیته امداد امام خمینی و تلاش و کوشش شبانه روزی خودم می دانم و توصیه ای که به جوانان جویای کار دارم این است که منتظر معرفی کار دفتری و پشت میز نشینی نمانند و آستین ها را بالا بزنند و مهارت آموزی را شروع کنند بعد از تلاش، برکت و لطف خدا را حتما احساس خواهند کرد.

با احترام به این همه تلاش، از استادکار عباس فتوحی خداحافظی می کنم و با لبخند و رضایت ناشی از شادمانی که از پشتکار و موفقیت یک جوان هم استانی در دلم به وجود آمده، از کارگاه بزرگ کابینت سازی فتوحی خارج می شوم....

در دل به این شعر حافظ می اندیشم:

صلاح کار کجا و من خراب کجا

ببین تفاوت ره کز کجاست تا به کجا؟

آری منتظر ماندن برای پیدا کردن کار و تغییر زندگی همچنین خمودگی و خستگی جوانان بیکار کجا و تلاش و کارآفرینی و کوشش جوانی با خانواده شلوغ و کم درآمد و رسیدن به بهترین وضعیت اقتصادی و اجتماعی کجا؟
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
وب سایت:
* نظر:
آخرین اخبار
صعود به قله آراگاتس بام کشور ارمنستان یکی دیگر از افتخارات حامد حیدری کوهنورد اهلی راه‌هوایی لامرد به نجف گشایش شد/آسمان لامرد دروازه خروج زوار ایرانی به نجف شد افتتاح پایگاه مقاومت سردارسلیمانی فرودگاه بین المللی لامرد پیام نماینده شهرستان های لامرد و مهر به مناسبت هفته دفاع مقدس انتصاب جوان اشکنانی با حکم استاندار بوشهر تزریق ۱۹ میلیارد تومان دیگر به راه‌های مهر طرح شور عاطفه ها در شهرستان مهر اجرایی می‌شود آغاز برداشت دانه روغنی کنجد از مزرعه نادر کریمی در روستای چاه گزی بخش وراوی شهرستان مهر اخذ سهمیه چارتری جهت حمایت از پروازهای فرودگاه بین المللی شهدای لامرد آیین تکریم و معارفه رئیس فنی و حرفه ای لامرد دیدارو نشست امام جمعه لامردبارئیس واعضای شورای اسلامی شهرلامرد به همت گروه جهادی حسینیه اعظم اشکنان یکصد سبد معیشتی میان ایتام صغیر در اشکنان توزیع شد دیدار امام جمعه اهل سنت شهر اهل با فرمانده حوزه مقاومت بسیج سپاه اشکنان سومین سالگرد شهید مدافع حرم حجت الاسلام طالبی در لامرد برگزار گردید کشف و ضبط مقادیری دستگاه استخراج رمز ارز(ماینر)توسط سپاه ناحیه لامرد با همت خیرین یک باب حسینیه و خانه عالم در روستای «لاورخشت» از توابع بخش اشکنان به بهره برداری رسید محور اشکنان-لامرد باز هم حادثه ساز شد قطع برق مراکز مخابراتی شهرستان مهر به دلیل بدهی مالی اخرین روستاهای شهرستان لامرد در بخش اشکنان از نعمت گاز بهره مند شدند کارکنان منطقه ویژه اقتصادی لامرد واکسینه شدند مدیر عامل تعاونی مرزنشینان اشکنان عملکرد یکساله خود ارائه نمود معلم لامردی ۳ کتاب حوزه تعلیم و تربیت تالیف کرد رونمایی از آثار جدید بهرام عاشوری با نصب اتو ترانس، برق روستا‌های اشکنان تقویت شد از پزشکان بیمارستان بعثت اشکنان تجلیل شد نماینده و صنایع پای کار تامین هزینه اکسیژن ساز بیمارستان مهر بیایند اختصاصى سبحان از خطبه هاى امروز نماز جمعه لامرد پاکسازی مسیر اهل به اشکنان به همت فرهنگی بازنشسته اهم بیانات امام جمعه بخش اشکنان در خطبه های نمازجمعه 5شهریور1400 مدیرعامل آلومینیوم جنوب معارفه شد