یک شنبه 10 بهمن 1399 -  2021-02-28

اولین مرجع خبری پاقلات

کد خبر: 71
تاریخ انتشار: 1399/11/15 16:01
گروه: پاقلات/

آب انبارهای پاقلات لامرد در فهرست آثار ملی قرار گرفت

در بخش اشکنان دهستان کال، روستای پاقلات واقع شده که مشتمل بر سه آب انبار است که در فاصله نزدیک به هم و تقریبا در یک ردیف قرار گرفته اند.
در بخش اشکنان دهستان کال، روستای پاقلات واقع شده که مشتمل بر سه آب انبار است که در فاصله نزدیک به هم و تقریبا در یک ردیف قرار گرفته اند.
مصالح به کار رفته در ساخت بناها سنگ لاشه آهکی و ملات ساروج است که قرار گرفتن سه آب انبار در فاصله اندکی از یکدیگر و گنبد های شلغمی و ساخت آن با مصالح سنگ و ساروج از مشخصات خاص این مجموعه تاریخی است.
آب انبار اول دارای پلان دایره ای به قطر12 متر، عمق پنج متر و ارتفاع گنبد بنا نسبت به سطح زمین هشت متر است و بر خلاف دو بنای دیگر دارای چار ورودی است که در جهات اصلی ساخته شده اند.
آب انبار دوم در فاصله 60 متری جنوب شرق آب انبار اول قرار دارد، پلان دایره ای به قطر هشت متر و دارای سه ورودی در جهت های اصلی به جز سمت شرق است.
در کنار ورودی ها دریچه های کوچکی برای ورود آب باران به مخزن بوده است.
فضای داخلی مخزن به علت رسوب گرفتگی تا حد زیادی پر شده و بیشترین ارتفاع آن به پنج متر می رسد.
آب انبار سوم دارای قطر دایره ای تقریبا 10 متر و عمق 10 متر و پوشش گنبدی تقریبا مخروطی شکل است و دارای سه ورودی در جهت های شمال - شرق و غرب بوده است.
دشت لامرد نسبت به دشت علامرودشت و اشکنان از نظر وسعت و گستردگی پهنه وسیع تری دارد.
در بررسی کلی ویژگیهای طبیعی لامرد، به این نتیجه می رسیم که این شهرستان در قسمت جنوبی سلسله جبال زاگرس محاط بین دو رشته ارتفاعات شمالی، جنوبی قرار دارد که این دو رشته کوه عمده، یکی لامرد را از نواحی ساحلی و دیگری لامرد را به دو دشت جدا از هم تقسیم می کند. بنا بر توضیحات بالا موقعیت طبیعی منطقه در وضعیت کوهستانی قرار دارد. استقرار سکونت گاه ها نیز متاثر از همین موقعیت طبیعی منطقه است.
روستای پاقلات در شهرستان لامرد و در بخش اشکنان قرار دارد. از لحاظ طبیعی این روستا به مانند نقاط دیگر شهرستان لامرد به صورت گرم و خشک است. پوشش گیاهی بیشتر بوته های خاردار و درختان گز هستند و پستی و بلندی ها در گوشه و کنار متفاوت است.
در شهرستان لامرد هیچ رودخانه دائمی که در تمام یا قسمتی از سال جریان داشته باشد وجود ندارد و تنها دو رودخانه فصلی مهران که از کوههای بخش گله دار شهرستان مهر و رودخانه علامرودشت که از دو شاخه اصلی فداغ و روستاهای بالاده و آبگینه شهرستان لارستان سرچشمه گرفته اند وجود دارد که پس از طی مسیری طولانی با رودهای قره آقاچ و فیروزآباد یکی شده و به خلیج فارس می ریزد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
وب سایت:
* نظر:
آخرین اخبار
منابع طرح کتاب‌خوان اسفند ماه ۱۳۹۹ معرفی شد اهدا تشک های تاتامی جهت تجهیز سالن و خانه های ورزش روستاهای اشکنان با پیگیری های دکتر موسوی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت تجلیل از ۳۹ مهندس روستای پاقلات به مناسبت میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر صورت گرفت پیام رئیس شورای اسلامی روستای پاقلات به مناسب روز مهندس قطع گاز در برخی از نقاط شهر خوزی مُهر ۱۴ زندانی جرایم غیرعمد در لامرد از بند رهایی یافتند خدمتى ديگر از خيرين اشكنانى حوزه كشورهاى خليج فارس به بيمارستان اشكنان آزاد سازی اراضی ملی در مهر خدمتی دیگر از عایله مرحوم حاج ابل اشکنانی در بیمارستان بعثت اشکنان سی و نهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز مرحله منطقه ای در اشکنان برگزار شد گچ ماشینی جنوب بعنوان تولید کننده نمونه کشوری معرفی شد ساخت آزادراه لامرد – پارسیان سرعت بیشتر می‌گیرد آستان مقدس امامزاده میر مبارک (علیه السلام) ـ پاقلات جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی ملی اشکنان لامرد انتقال آب دریا به فارس، ضرورتی اجتناب ناپذیر گازرسانی به ۱۲۶ منطقه روستایی و شهری لامرد به اتمام رسید آیین افتتاحیه پروژه های گازرسانی و جشن شهرستان سبز در روستای لاورخشت برگزار شد خدمتى ديگر از خير بزرگوار حاج على رضا تجلى اهلى به بيمارستان بعثت اشكنان تصویر گونه کمیاب جغد عمانی در کوه هوای لامرد فارس ثبت شد حادثه تلخ رانندگی در جاده اشکنان_اهل اهم بیانات امام جمعه بخش اشکنان حجت الاسلام صفری در خطبه های نماز جمعه آغاز بکار نمای داخلی بارگاه مطهر شهدای گمنام شهر اشکنان نشست کتابخوان مجازی بزرگسالان و کودکان گزارش تصویری راهپیمایی بزرگ به شکل خودرویی و موتوری2 راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ در پاقلات به شکل خودرویی و موتوری + عکس قرائت بخشی از وصيت نامه "سردار دلها شهيد حاج قاسم سليمانی" توسط مغازه داران اشكناني با همكاري مجمع سفيران جوان بخش اشكنان نشست صمیمی و صریح جمعی از جوانان اشکنانی با دکتر موسوی نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر اهم بیانات امام جمعه بخش اشکنان حاج آقا صفری در خطبه های نماز جمعه