close
دانلود آهنگ جدید
اينجا طبيعت حرمت دارد
پاقلات بازدید : 128 شنبه 10 فروردين 1398 نظرات ()
اينجا طبيعت حرمت دارد

(آرشیو) :گزارشی از ساكنان روستاي پاقلات كه با حفظ ارزش هاي ديني و محيط زيست، روستايشان را آباد نگه داشته اند

در دوراني که خيلي از روستاييان براي مهاجرت به شهر بايکديگر رقابت مي کنند، زندگي در روستايي که اهاليش به ديارشان وفادار مانده اند، طعم ديگري دارد. شايد براي خيلي ها باورش سخت باشد، اما هنوز روستاهايي پيدا مي شود که زندگي در آنها از رونق نيفتاده و با همه زيبايي هايش در جريان است. پاقلات که در جنوب استان فارس و در شرق شهرستان لامرد واقع شده، يکي از اين روستاهاست. قلات در زبان لارستاني به معناي کوه است و نام پاقلات نيز به واسطه مجاورت با دو کوه گاوبست و نِهل، بر اين روستا نهاده شده است. روستايي که اهالي آن توانسته اند با تکيه بر اراده جمعي، نه تنها همچون سال هاي گذشته آن را آباد نگه دارند، بلکه با همتي کم نظير محيط زيست روستا را نيز که بر اثر طمع برخي سودجويان و دستکاري هاي انساني رو به نابودي گذاشته بود، احيا کنند.


    اهالي امروز پاقلات، بازماندگان و فرزندان همان نسلي هستند که در روزگار تجاوز دژخيمان بعثي به خاک ميهن، حدود صد نفر، يعني بيشتر از يک پنجم جمعيت وقت روستايشان را راهي ميدان نبرد کردند که هفت نفر از آنها خون خود را در راه دفاع از کشور دادند و 35 نفر ديگرشان با مدال جانبازي از جبهه هاي جنگ بازگشتند.


    پاقلاتي ها مي گويند برکت خون شهدا موجب شده مردم همچنان پاي دفاع از اسلام و انقلاب بايستند و حتي استوارتر از گذشته به باورهاي ديني و ملي خود پايبند بمانند. اين نکته در برگزاري پرشور مراسم مذهبي و حضور فعال مردم در برنامه هاي فرهنگي روستا به زيبايي متجلي است.
    
    کشاورزي محدود در پاقلات


    پاقلات يکي از جنوبي ترين روستاهاي استان فارس و از توابع بخش اشکنان در شهرستان لامرد است. اين روستا از سمت شمال و غرب، به امتداد ارتفاعات زاگرس جنوبي محدود مي شود و در جنوب و شرق آن، نيزارها و مراتع سرسبزي قرار گرفته است. زمين هاي اين قسمت عمدتا باتلاقي است و از اين نظر قابل کشت نيست.


    آب وهواي پاقلات گرم و خشک است، اما به واسطه قرار گرفتن در حاشيه کوه هاي بلند، چشمه هاي پرآب فراواني به آن سرازير مي شوند. در کنار اين چشمه ها، وجود سفره هاي غني آب زيرزميني در پاقلات نيز باعث شده اهالي اين روستا چه در زمينه مصارف خانگي و چه در امر کشاورزي، کمتر با مشکل کم آبي مواجه شوند.


    با اين حال، هواي گرم و زمين هاي باتلاقي اطراف روستا کمتر شرايط را براي زراعت در اين منطقه مهيا مي کند و به اين دليل، کمتر از20 درصد اهالي پاقلات به کشاورزي يا باغداري مشغولند. در اين ميان، پاقلاتي هايي که از آبا و اجدادشان زمين زراعي به ارث برده اند، جو و گندم مي کارند و ديگراني که نخلستان دارند، خرما پرورش مي دهند.


    متاسفانه در پاقلات نيز مانند بسياري از ديگر روستاهاي کشور، هنوز کشاورزي علمي و آبياري مکانيزه مورد توجه اهالي قرار نگرفته و آبياري بيشتر نخلستان ها و زمين هاي کشاورزي اين روستا با حفر چاه هاي کم عمق و به روش سنتي انجام مي شود. البته حيدر حاتمي، عضو انجمن سبزگستران پاقلات به جام جم مي گويد تعداد چاه هاي حفرشده توسط کشاورزان پاقلاتي به اندازه اي نيست که تاثير چنداني بر منابع آب زيرزميني منطقه بگذارد. او همچنين تاکيد مي کند با وجود اين، برخي کشاورزان پاقلاتي براي مديريت هرچه بهتر مصارف آب خود، به آبياري باراني براي مزارع و آبياري قطره اي براي نخلستان ها روي آورده اند.
    

 

    آمار بيکاري کمتر از 10 درصد    حدود 1200 نفر ساکن پاقلات هستند و چون کشاورزي در اين روستا کمتر رواج دارد، بيشتر پاقلاتي ها در کارخانه هاي اطراف يا در صنايع منطقه عسلويه کار مي کنند. بعد از مشاغل صنعتي و کشاورزي، معلمي ديگر شغل محبوب اهالي اين روستاست و به گفته حسين علي نيا، دهيار پاقلات، بيش از 50 معلم پاقلاتي در مدارس شهرستان لامرد مشغول به تدريس هستند.


    علي نيا در گفت وگو با جام جم تاکيد مي کند آمار بيکاري در پاقلات کمتر از 10 درصد است و اين مساله موجب شده وضعيت ديگر مسائل اجتماعي نيز در اين روستا مطلوب باشد. او در اين باره مي گويد: در پاقلات کمتر شاهد آسيب ها و جرم هايي نظير دزدي، نزاع و اعتياد هستيم و با اين که در روستاي ما نيروي انتظامي حضور ندارد، امنيت بالايي در آن حکمفرماست.


    اما برجسته ترين ويژگي اجتماعي مردم پاقلات، اتکاي بالاي آنها به باورهاي ديني و احترام خاصي است که به اهل بيت مي گذارند. پاقلاتي ها همواره آيين هاي مذهبي را با شور و شوق خاصي برگزار مي ‎کنند. برپايي مراسم باشکوه تعزيه خواني در ماه محرم و توزيع افطاري در طول ماه رمضان در مساجد اين روستا از نمونه هاي اين اشتياق است. تامين هزينه هاي اين برنامه ها توسط خيران پاقلاتي صورت مي گيرد. همان خيراني که در سال هاي اخير در اين روستا مجتمع رضوي، مهديه، دارالقرآن و کتابخانه عمومي ساخته اند تا گامي در جهت اشاعه فرهنگ اهل بيت برداشته باشند.


    
    دفاع جانانه از محيط زيست


    تلاش هاي چند ساله جوانان پاقلات در قالب انجمن سبزگستران در حفظ و احياي زيست بوم منطقه فقط مورد توجه مردم پاقلات قرار نگرفته، بلکه نظر مسئولان ادارات منابع طبيعي و محيط زيست شهرستان لامرد را نيز به خود جلب کرده است. اين اتفاق نتايج مثبت زيادي براي طبيعت اين ناحيه در پي داشته است. از جمله اين که مسئولان اداره منابع طبيعي لامرد براي بهبود برنامه هاي درختکاري خودجوش انجمن سبزگستران، به آنها پيشنهاد اجراي طرح هاي مشترک در زمينه بيابان زدايي و احياي گونه هاي گياهي بومي را ارائه کردند.


    اعضاي سبزگستران نيز از اين پيشنهاد استقبال کردند و بر اساس برنامه زمانبندي شده، درختاني چون کهور، کنار و بَنه را در زمين هايي به مساحت 50 هکتار در اطراف پاقلات کاشتند. حيدر حاتمي درباره نحوه اجراي اين طرح مي گويد: زمين هايي که طرح بيابان زدايي در آنها به اجرا در آمد، توسط کارشناسان اداره منابع طبيعي شهرستان مشخص شد. در کنار طرح بيابان زدايي، انجمن سبزگستران با همکاري اداره منابع طبيعي لامرد به کاشت بذر گياهان دارويي بومي منطقه مانند آنغوزه و بادام کوهي در ارتفاعات گاوبست پرداخته است. گياهاني که به گفته حاتمي، در گذشته به وفور در منطقه يافت مي شد، ولي اين روزها نسل آنها رو به انقراض است.


    اعضاي انجمن سبزگستران، طرح هايي را نيز با همکاري مسئولان اداره محيط زيست شهرستان اجرا کرده اند؛ از جمله مهم ترين آنها مي توان به ايجاد آبشخورهايي براي حيات وحش منطقه در کوه ها و مراتع اطراف پاقلات اشاره کرد. حاتمي درباره اين طرح توضيح مي دهد: وقتي ديديم حيوانات يکي پس از ديگري بر اثر خشکسالي تلف مي شوند، تصميم گرفتيم در بخش هايي از ارتفاعات و دشت هاي اطراف روستا که در مواقع بارندگي، آب باران پشت آنها جمع مي شود يا با استفاده از سنگ و سيمان آبشخورهايي بسازيم يا مخازن بزرگ آب را به اين محل ها انتقال دهيم. در چند سال اخير، بخشي از بودجه سبزگستران از سوي ادارات محيط زيست و منابع طبيعي لامرد تامين شده است ، اما عمده هزينه فعاليت هاي اين انجمن توسط خود اهالي پاقلات و بويژه خيران آن تامين مي شود. خيراني که پس از مشاهده تلاش هاي بي وقفه اعضاي اين تشکل، در کنار ساخت بناهاي فرهنگي و مذهبي در روستا کمک هايي را نيز به انجمن سبزگستران داشته اند. در کنار اينها، دادگستري لامرد هم چند سالي است بخشي از جرايمي را که از شکارچيان متخلف دريافت مي کند، در اختيار سبزگستران قرار مي دهد تا به سهم خود از اين انجمن مردمي، که اعضاي آن سال هاست بدون چشمداشت مادي، تمام توان خود را در جهت پاسداشت منابع طبيعي و محيط زيست منطقه به کار گرفته اند، حمايت کرده باشد.


    
    مردمان انقلابي


    پايبندي اهالي پاقلات به باورهاي مذهبي و علاقه وافر اين مردم به خاک وطن، سبب شد پاقلاتي ها در دوران دفاع مقدس حضور پررنگي در جبهه هاي جنگ داشته باشند. عباس احمدي، رئيس شوراي اسلامي و فرمانده پايگاه مقاومت بسيج پاقلات در گفت وگو با جام جم به جمعيت حداکثر 500 نفري روستا در دهه 60 اشاره و بيان مي کند در اين ايام حدود صد رزمنده از پاقلات به ميدان هاي نبرد اعزام شدند و از اين لحاظ پاقلات جزو فعال ترين روستاهاي استان فارس در آن دوران بود.


    او درباره اين حضور فعال مي گويد: پاقلات بيشترين تعداد رزمنده را نسبت به ميزان جمعيت در سطح شهرستان لامرد به جبهه ها اعزام کرد. همچنين پيرترين و جوان ترين رزمنده اين شهرستان در جنگ تحميلي نيز از اهالي پاقلات بودند. ضمن اين که مردمان اين ديار، هفت شهيد که سه نفر از آنها جاويدالاثر هستند و 35 جانباز را در ايام جنگ تقديم انقلاب کردند.
    اينها نشان مي دهد پاقلاتي ها همواره در صف اول دفاع از ميهن اسلامي حضور داشته اند. رئيس شوراي اسلامي پاقلات تاکيد مي کند مردم روستا همچنان اين روحيه را حفظ کرده اند و پاقلات بيشترين پاسدار و بسيجي را نسبت به جمعيت خود در سطح شهرستان دارد و اهالي آن همه ساله حضوري پرشور در مراسم هفته دفاع مقدس و ديگر برنامه هايي که از طرف نهادهاي نظامي در سطح استان فارس برگزار مي شود، دارند.
    
    حفظ امنيت با بسيجيان روستا


    ثبت نام از نيروهاي داوطلب پاقلات در ايام جنگ تحميلي به عهده پايگاه مقاومت بسيج اين روستا بود. اين پايگاه که سال 62 به دست سردار شهيد قاسم احمدي و تعدادي از يارانش ساخته شد، در دوران دفاع مقدس، ضمن برگزاري کلاس هاي عقيدتي گوناگون و جذب نيروهاي بسيجي، به ارائه بخشي از آموزش هاي نظامي براي داوطلبان حضور در جبهه مي پرداخت.


    پايگاه مقاومت بسيج پاقلات هنوز چنين کلاس هايي را براي اهالي روستا تشکيل مي دهد. عباس احمدي در اين باره مي گويد: در اين کلاس ها که با عنوان حلقه صالحين و براي رده هاي سني گوناگون برگزار مي شود، کارشناسان فرهنگي پيرامون مسائل عقيدتي و اجتماعي روز با مردم گفت وگو مي کنند. در کنار کارهاي فرهنگي، وظيفه حفظ امنيت روستا نيز بر دوش نيروهاي پايگاه مقاومت بسيج پاقلات است و اين نيروها از بدو تاسيس پايگاه تاکنون در مواقع لزوم در سطح روستا گشتزني مي کنند. اين کارها سبب شده پاقلات، روستاي امني باشد و جرايمي مانند نزاع، سرقت يا توزيع مواد مخدر کمتر در اين روستا مشاهده شود. اما به گفته فرمانده پايگاه بسيج پاقلات، در اندک مواقعي که چنين مواردي رخ مي دهد، اهالي روستا و نيروهاي بسيجي آن تلاش مي کنند تا حد ممکن مساله را داخل روستا حل وفصل کنند و کمتر پاي نيروهاي انتظامي را به پاقلات بکشانند. البته احمدي تاکيد مي کند اگر پايگاه بسيج به لحاظ قانوني قادر به حل پرونده نباشد، اعضاي پايگاه نيروهاي انتظامي بخش اشکنان را در جريان قرار مي دهند و رسيدگي موضوع را به آنها واگذار مي کنند.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
پاقلات روستایی از توابع بخش اشکنان شهرستان لامرد در استان فارس ایران است. توضیح بیشتر روستای پاقلات دیار نخلهای همیشه استوار:روستایی کوچک در جنوبی ترین نقطه استان فارس.این روستای کوچک با جمعیتی حدود 1200نفر
بیشتر بدانید ...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 81
 • کل نظرات : 4
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 133
 • باردید دیروز : 129
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 262
 • بازدید ماه : 2,675
 • بازدید سال : 35,796
 • بازدید کلی : 48,797
 • کدهای اختصاصی

  هدایت به بالای صفحه